Zasady współpracy

Zasady współpracy
Klienci często pytają o to, jak będzie wyglądać współpraca coachingowa.
Poniżej przedstawiam kilka punktów, które rozwieją wiele wątpliwości i ułatwią współpracę.

  1. Czym coaching różni się od mentoringu i treningu?
    Coaching polega głównie na szukaniu odpowiedzi wewnątrz siebie. Zakłada, że masz już niezbędną do tego wiedzę i kompetencje. Służy rozwojowi – wychodzi od zastanego poziomu i pozwala Ci piąć się w górę.
    Coach, nie jest trenerem ani mentorem. Trener szkoli umiejętności, mówiąc ludziom, co i jak powinni robić. Mentor to osoba z większym doświadczeniem od klienta. Bazując na nim, doradza i pomaga przejść przez kolejne etapy rozwoju. Coach stoi raczej w cieniu klienta, wspierając go w budowaniu motywacji i dokonywaniu stopniowych zmian.
  2. Na czym polega praca coachingowa?
    Coaching to proces. Pracujesz nad rozwojem na sesjach i między nimi. Twój mózg mimowolnie będzie przez cały czas poszukiwał odpowiedzi, ale by urzeczywistnić podjęte decyzje, potrzebne są też działania.
  3. Cel procesowy i cele sesyjne
    Możesz mieć jeden duży cel całego procesu, który wspólnie z coachem rozłożysz na mniejsze wyzwania w czasie poszczególnych sesji. Możesz także przyjść z niezależnymi od siebie, drobniejszymi celami, które będziesz rozpracowywać na kolejnych spotkaniach.
  4. Twoja strefa wpływu
    Pracujemy nad tym, na co masz wpływ. Nie ma sensu marnować sił na coś, czego i tak się nie zmieni, a praca na strefie wpływu daje wymierny postęp.
  5. Trzymanie się celu
    Jeśli zaczniemy schodzić z tematu, pozwolę sobie przypomnieć cel sesji i sprawdzić, czy nadal go realizujemy, oraz powrócić do niego.
  6. Odpowiedzialność za proces i odpowiedzialność za rezultaty
    Za proces i za przebieg sesji, odpowiada coach, natomiast za to, co dzieje się między spotkaniami i za rezultaty odpowiadasz Ty. Podjęcie decyzji to ważny moment, ale wyznacza dopiero początek drogi, dlatego ważne są Twoje działania i wykonywanie ustalonych zadań.
  7. Zadania międzysesyjne/zobowiązania (badanie siebie, RSA, RWE)
    Aby proces rozwoju był systematyczny, warto realizować plan. W tym celu dobrze na koniec sesji wyznaczać sobie nawet drobne zadania, w systemie: co mogę zrobić dziś? Co mogę zrobić w najbliższym tygodniu? Co mogę zrobić w najbliższym miesiącu?
  8. Notatki twoje i moje
    Czy pozwolisz, abym robiła drobne notatki w trakcie i po sesji? Dzięki temu uchwycimy istotne kwestie i będziemy mogli do nich wrócić na kolejnych spotkaniach. Po coachingu wszystkie dane usunę.
    Proszę, abyś również notował/a najważniejsze elementy. Doświadczenie pokazuje, że łatwo ulatują one w trakcie intensywnej pracy coachingowej. Szczególnie warto notować odkrycia i zadania, które sobie wyznaczyłaś/eś.
  9. Częstotliwość spotkań
    Najlepsze efekty coachingowe dają spotkania 1 w tygodniu, przez 8 do 24 tygodni.
  10. Czas trwania spotkań
    1 godzina.
  11. Forma płatności
    Przelewem z góry do dwóch dni przed sesją.
  12. Odwoływanie sesji
    24 godziny wcześniej (przez e-mail lub SMS).
    Szanujmy swój czas. Rozumiem, że zdarzają się wyjątkowe sytuacje, ale proszę o odwoływanie sesji ok. 24 godzin wcześniej i zobowiązuję się do tego samego. Sesję nieodwołaną do tego czasu uznaję za potwierdzoną i odbytą.
  13. Formy pracy
    Formę spotkań (bezpośrednio lub online) możemy dopasować do Twoich potrzeb. Korzystam z takich programów, jak Skype, Messenger, WhasApp.
  14. Możliwość wykorzystania informacji o zagrożeniu życia klienta lub osób trzecich
    Nie wykorzystuję informacji usłyszanych na sesji. Pozwolę sobie na to tylko w sytuacji, gdybym dowiedziała się o zagrożeniu życia Twojego lub osób trzecich.
  15. Zasada poufności, etyka, bezpieczeństwo
    Pracuję zgodnie z Kodeksem Etycznym International Coach Federation, z którym możesz zapoznać się na mojej stronie lub bezpośrednio na stronie ICF. Nie oceniam, nie mówię, co masz robić, nie wywieram nacisku, nie wykorzystuję informacji i nie upubliczniam ich.
  16. Lista akredytacyjna
    Wciąż podnoszę swoje kwalifikacje i przystępuję do akredytacji International Coach Federation. Aby przystąpić do kolejnej akredytacji, muszę wykazywać się sukcesywnie odbywanymi szkoleniami i godzinami przeprowadzonego coachingu. Dlatego proszę Cię o wpisanie na listę potwierdzającą moje doświadczenie Twoich danych (imienia, nazwiska, telefonu, adresu e-mail, dat naszych spotkań). ICF wyrywkowo kontaktuje się z osobami z listy, aby sprawdzić wiarygodność podpisów.